Aktualności

 • Z nadejściem wiosennej pogody oficjalnie należy uznać, że spotkania szkoleniowe w sezonie zimowym 2018/2019 zakończyły się. W tym czasie, prócz obecności na konferencjach i targach branżowych, miałam okazję przeprowadzić wykłady m.in dla nauczycieli szkół rolniczych, producentów z Małopolski oraz z Kujaw. Bardzo dziękuję wszystkim organizatorom za zaproszenia i zainteresowanie omawianą przeze mnie tematyką.

                    Do zobaczenia!

Chałańska A., Oleszczak M., 2019. Nicienie w uprawach warzyw. Warzywa 2/2019: 71-72

Chałańska A. 2018. Nicienie w szkółkarstwie – wrogowie i sprzymierzeńcy. Międzynarodowa konferencja „Szkółkarstwo – szanse i wyzwania” 27-28 listopada 2018: 73-83.

 • Oleszczak M., Chałańska A. 2018. Korzeniaki i szpileczniki w uprawie warzyw. Hasło Ogrodnicze 10/2018: 41-43.

 • Na 59. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin, która odbyła się w Poznaniu w dniach 12-14 luty 2019 można było wysłuchać mojego referatu dotyczącego disiarczku dimetylu (DMDS). Zainteresowanych odsyłam do materiałów konferencyjnych
 • w dniach 25-26 stycznia w Różańcu odbyło się seminarium sadownicze i konferencja ekologiczna. To już ósmy raz BIOCONCEPT GARDENIA i BIOFOOD ROZTOCZE, przy współudziale PODKARPACKIEJ IZBY ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO, zorganizowały takie wydarzenie. Mnóstwo uczestników, duże zainteresowanie, miła atmosfera. Przez wydarzenie wszystkich uczestników przeprowadził, jak zawsze, pan Stanisław Jamrozik - człowiek pełny zapału i haryzmy. Konferencja była dniem, w którym producenci mogli poszczycić się nagrodami, wymieniano ich zasługi, zapał i zaangażowanie, a najlepsi - EKOLOGICZNA HUSARIA, otrzymali z rąk fundatora - pana Stanisława, piękną pamiątkową szablę! Dzięki zaproszeniu na wykład dotyczący problemów z wykrywaniem i zwalczaniem nicieni w produkcji owoców miękkich, miałam okazję, już po raz drugi, uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, i to z ogromną przyjemnością 🙂

   Spotkanie uświetnił występ ORKIESTRY TARNOGRODZKIEGO OŚRODKA KULTURY , także w odpowiednich tematycznie strojach..

 • KONIEC ROKU... następny będzie jeszcze lepszy!!! Ale jeszcze w tym roku zdążył ukazać się nasz artykuł. Zapraszam do lektury grudniowego HASŁA OGRODNICZEGO w którym piszemy o niszczyku zjadliwym i uprawach, którym zagraża

 • zbliżają się święta..., powoli z wiru pracy wpadamy w wir domowych obowiązków........ Zanim zrobimy to wszyscy, przyjmijcie jeszcze ode mnie serdeczne życzenia!
 • 27-28  listopada 2018 MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA SZKÓŁKARSKA ,,SZKÓŁKARSTWO - SZANSE I WYZWANIA” Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu oraz przedstawić wykład NICIENIE W SZKÓŁKARSTWIE - WROGOWIE I SPRZYMIERZEŃCY https://www.konferencjeszkolkarskie.pl/index.php/pl/
 • 30 października 2018 HASŁO OGRODNICZE. Zachęcam do lektury Hasła Ogrodniczego. W numerach wrześniowym i październikowym także artykuły o szkodach w uprawie warzyw powodowanych przez guzaki (wrzesień) oraz korzeniaki i szpileczniki (październik), których jestem współautorem.
 • 25 września 2018 WIEDZY NIGDY DOŚĆ. W ramach projektu BIOGLEBA (www.inhort.pl/biogleba) można uczestniczyć w bardzo ciekawym szkoleniu, na którym poruszane są różne problemy, w  odniesieniu do gleby. Szkolenie to było pierwszym z cyklu szkoleń, które prowadzą specjaliści z różnych jednostek naukowych, co gwarantuje wysoką jakość wykładów przy zachowaniu szerokiego zakresu tematyki. Warto skorzystać!

 • 12 września 2018 Dzięki zainteresowaniu moją pracą i umiejętnościami powstała firma

Pasję połączyłam z pracą. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie w tej decyzji wspierali i we mnie wierzyli. W   tym miejscu należałoby także podziękować tym, których decyzje i postawa postawiły mnie przed wyborem takiej drogi zawodowej. Wtedy nawet nie przypuszczałam, że da mi to tyle radości i zadowolenia z nieskrępowanej strukturami pracą 🙂

 • 16 lipiec 2018 O Dniu Ziemniaka w Żelaznej w mediach

program TVP agroBIZNES. Dla ciekawych, jest także flesz mojej wypowiedzi 

http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/agrobiznes/wideo/16072018-1210/37805829

https://www.agropolska.pl/o-firmach/xvi-dzien-ziemniaka-w-zelaznej,1337.html

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/okopowe/ziemniaczane-swieto-w-zelaznej,79772.html

 • 13 lipiec 2018  XVI Dzień Ziemniaka w SGGW RZD Żelazna. Będę miała przyjemność wygłosić wykład na spotkaniu. Zachęcam wszystkich zainteresowanych tematyką

http://rzdzelazna.cem.sggw.pl/?p=2264

 • 27 czerwiec 2018   Forum Doradców Warzywniczych w Warzywniczej stacji Doświadczalnej Bayer w Bedlnie. Wspaniała inicjatywa, która umożliwia zapoznanie się z najnowszymi wynikami badań oraz integrację ludzi zajmujących się ochroną roślin warzywnych. Dziękuję organizatorom za zaproszenie!

Forum Doradców Warzywniczych w Bedlnie

https://www.warzywa.pl/z-fdw-sezon-zaskakujacy-pod-wieloma-wzgledami/

 • kwiecień 2018   W kwietniowym numerze Hasła Ogrodniczego można dowiedzieć się o nicieniach - (nie)znanym zagrożeniu w uprawie warzyw. Artykuł został przygotowany przy współpracy  z  panem Marcinem Oleszczakiem. Natomiast w numerze Truskawka, malina jagody (wydawnictwo Plantpress) można przeczytać przygotowany przeze mnie tekst o biologicznym zwalczaniu nicieni. Zachęcam także do przeczytania w tym numerze tekstów Doroty Łabanowskiej-Bury o zagranicznych sposobach na nicienie oraz o tym, że nicienie to nie tylko szkodniki.
 • 6 kwiecień 2018   Temperatura gleby w okolicach Skierniewic (łódzkie) osiągnęła 10 stopni Celsjusza. Nastąpił już wylęg stadium inwazyjnego guzaka północnego (J2). Odnotowałam duże liczebności tego szkodnika na polach zagrożonych jego występowaniem.
 • marzec 2018   W marcowym wydaniu Diałkowca można przeczytać mój artykuł o naturalnym zwalczaniu nicieni pasożytów roślin. Zainteresowanych odsyłam do lektury.
 •  24 luty 2018  Konferencja Ekologiczna w Różańcu organizowana przez "Bio-Food Roztocze" i "Bioconcept Gardenia" - miałam przyjemność prowadzić wykład dla producentów ekologicznych na temat zagrożenia upraw ogrodniczych przez nicienie.

https://gazetabilgoraj.pl/artykul/co-decyduje-o-oplacalnosci/392177

 • styczeń 2018  W można było wysłuchać moich wykładów o nicieniach w uprawach warzyw korzeniowych w Tomaszowie Lubelskim, Opatówku k. Kalisza oraz Kruszwicy.

http://e-warzywnictwo.pl/index.php/kruszwica-warzywniczo-szkoleniowo_15522.html