Aktualności

Journal of Horticultural Research

Miło mi poinformować, że Wydawnictwa Naukowe Instytutu Ogrodnictwa nie wykluczyły mnie z grupy recenzentów po moim odejściu z etatu w placówce naukowej.

Niestety większość instytucji naukowych niechętnie patrzy na wolę udzielania się w nauce specjaliście, który rezygnuje z takiego etatu.  Z perspektywy czasu stwierdzam, że moja obecna praca tak blisko praktyki nie ogranicza, a przeciwnie -  bardzo poszerza moją wiedzę i umiejętności. I cieszę się, że może ona służyć wciąż nauce. Obserwuję i myślę, że jest garść takich osób jak ja i będzie może ich przybywać. Mamy swoje cele, ale chcemy wciąż poświęcać wolny/prywatny czas "w imię nauki".

Hylę czoła redaktor naczelnej za otwarty umysł

Nef Science Diagnostyka i Doradztwo dla Ogrodnictwa

Crop Protection Trials

The NEFscience company has qualified staff specialise in bespoke design, implementation and analysis of a wide range of crop protection experimental trials for commercial customers.

Crop protection trials at the research station include:

 • full package of trials for novel actives for soft fruits
 • trials according to GLP (Good Laboratory Practice) or GEP (Good Experimental Practice) standards
 • testing unapproved actives
 • reports preparation in the ARM (Agriculture Research Manager) program
 • our trials services are further complemented by a full meteorological data
The NEFscience company is officially recognised by the Polish Ministry of Agriculture and Rural Development as competent to carry out efficacy testing in the categories of horticulture.

Efficacy Testing Certificate No. R- 7/2019

To established crop protection trials contact to Aneta Chałańska, PhD via aneta.chalanska@aneta.evinet.pl or via +48 503 935 863

 

Ostatnio otrzymana informacja - patent, w ramach projektu Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, w którym uczestniczyłam.

Było to już jakiś czas temu, nie ukrywam, ale przyznam, nie śledziłam toku spraw i stąd informacja dla nas dość świeża.

Nie każdy może się pochwalić, prawda?

swoją drogą, od złożenia wniosku do ogłoszenia patentu długa droga ....

 

Dużo piszemy o nicieniach. Warto jednak przypomnieć, jak są one ważne, gdy w glebie występują patogeniczne grzyby i bakterie. To właśnie dzięki nicieniom "zawdzięczamy" wiele kompleksów chorobowych, w których aktywnie uczestniczą. W takich wypadkach producent widzi porażone przez choroby rośliny i nie zdaje sobie sprawy z tego, że jeśli w glebie nie byłoby nicieni, to skala infekcji przez patogeny byłaby dużo mniejsza!

przeczytacie o tym problemie szerzej w ostatnim numerze WARZYW (7/2019).

 

 

 

W czerwcowym numerze warzyw nasz artykuł o nicieniach żerujących jako ektopasożyty i szkodliwych w uprawie warzyw. Skupiliśmy się na szpilecznikach i krępakach.

strony 50-52, zajrzyjcie koniecznie!

Czytając numery majowe prasy branżowej będziecie mogli się natknąć na nasze dwa artykuły:

- WARZYWA : Niewidoczne, a szkodliwe - mątwiki i guzaki

-JAGODNIK : Nicienie w truskawkach – jeśli nie fumigacja to co

 

mam nadzieję, że się wam spodobają i znajdziecie w nich coś, czego jeszcze nie wiedzieliście!

 

Warzywa 5/2019

Kwiecień obfitował w publikacje popularno-naukowe. O nicieniach można pisać wiele, bo występują wszędzie, są szkodnikami wielu upraw. Stąd napisaliśmy do:

Jagodnik 4/2019 Nicienie

Truskawka, malina, jagody 4/2019

Miesięcznik Praktycznego Sadownictwa – Sad 4/2019

Szklarnie Tunele Osłony 2/2019

Warzywa 4/2019

NIcienie w uprawach ziemniaka

Zapraszam na stronę redakcji FARMER., gdzie można przeczytać o nicieniach zagrażających uprawom ziemniaka: Nicienie w uprawie ziemniaka wciąż problemem

 

 

 • Z nadejściem wiosennej pogody oficjalnie należy uznać, że spotkania szkoleniowe w sezonie zimowym 2018/2019 zakończyły się. W tym czasie, prócz obecności na konferencjach i targach branżowych, miałam okazję przeprowadzić wykłady m.in dla nauczycieli szkół rolniczych, producentów z Małopolski oraz z Kujaw. Bardzo dziękuję wszystkim organizatorom za zaproszenia i zainteresowanie omawianą przeze mnie tematyką.

                    Do zobaczenia!

Chałańska A., Oleszczak M., 2019. Nicienie w uprawach warzyw. Warzywa 2/2019: 71-72

 

 

 

 

 

 

 

Chałańska A. 2018. Nicienie w szkółkarstwie – wrogowie i sprzymierzeńcy. Międzynarodowa konferencja „Szkółkarstwo – szanse i wyzwania” 27-28 listopada 2018: 73-83.

 

 

 

 

 

 

 

 • Oleszczak M., Chałańska A. 2018. Korzeniaki i szpileczniki w uprawie warzyw. Hasło Ogrodnicze 10/2018: 41-43.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na 59. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin, która odbyła się w Poznaniu w dniach 12-14 luty 2019 można było wysłuchać mojego referatu dotyczącego disiarczku dimetylu (DMDS). Zainteresowanych odsyłam do materiałów konferencyjnych

 • w dniach 25-26 stycznia w Różańcu odbyło się seminarium sadownicze i konferencja ekologiczna. To już ósmy raz BIOCONCEPT GARDENIA i BIOFOOD ROZTOCZE, przy współudziale PODKARPACKIEJ IZBY ROLNICTWA EKOLOGICZNEGO, zorganizowały takie wydarzenie. Mnóstwo uczestników, duże zainteresowanie, miła atmosfera. Przez wydarzenie wszystkich uczestników przeprowadził, jak zawsze, pan Stanisław Jamrozik - człowiek pełny zapału i haryzmy. Konferencja była dniem, w którym producenci mogli poszczycić się nagrodami, wymieniano ich zasługi, zapał i zaangażowanie, a najlepsi - EKOLOGICZNA HUSARIA, otrzymali z rąk fundatora - pana Stanisława, piękną pamiątkową szablę! Dzięki zaproszeniu na wykład dotyczący problemów z wykrywaniem i zwalczaniem nicieni w produkcji owoców miękkich, miałam okazję, już po raz drugi, uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu, i to z ogromną przyjemnością 🙂

   Spotkanie uświetnił występ ORKIESTRY TARNOGRODZKIEGO OŚRODKA KULTURY , także w odpowiednich tematycznie strojach..

 • KONIEC ROKU... następny będzie jeszcze lepszy!!! Ale jeszcze w tym roku zdążył ukazać się nasz artykuł. Zapraszam do lektury grudniowego HASŁA OGRODNICZEGO w którym piszemy o niszczyku zjadliwym i uprawach, którym zagraża

 • zbliżają się święta..., powoli z wiru pracy wpadamy w wir domowych obowiązków........ Zanim zrobimy to wszyscy, przyjmijcie jeszcze ode mnie serdeczne życzenia!
 • 27-28  listopada 2018 MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA SZKÓŁKARSKA ,,SZKÓŁKARSTWO - SZANSE I WYZWANIA” Miałam ogromną przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu oraz przedstawić wykład NICIENIE W SZKÓŁKARSTWIE - WROGOWIE I SPRZYMIERZEŃCY https://www.konferencjeszkolkarskie.pl/index.php/pl/
 • 30 października 2018 HASŁO OGRODNICZE. Zachęcam do lektury Hasła Ogrodniczego. W numerach wrześniowym i październikowym także artykuły o szkodach w uprawie warzyw powodowanych przez guzaki (wrzesień) oraz korzeniaki i szpileczniki (październik), których jestem współautorem.
 • 25 września 2018 WIEDZY NIGDY DOŚĆ. W ramach projektu BIOGLEBA (www.inhort.pl/biogleba) można uczestniczyć w bardzo ciekawym szkoleniu, na którym poruszane są różne problemy, w  odniesieniu do gleby. Szkolenie to było pierwszym z cyklu szkoleń, które prowadzą specjaliści z różnych jednostek naukowych, co gwarantuje wysoką jakość wykładów przy zachowaniu szerokiego zakresu tematyki. Warto skorzystać!

 • 12 września 2018 Dzięki zainteresowaniu moją pracą i umiejętnościami powstała firma

Pasję połączyłam z pracą. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy mnie w tej decyzji wspierali i we mnie wierzyli. W   tym miejscu należałoby także podziękować tym, których decyzje i postawa postawiły mnie przed wyborem takiej drogi zawodowej. Wtedy nawet nie przypuszczałam, że da mi to tyle radości i zadowolenia z nieskrępowanej strukturami pracą 🙂

 • 16 lipiec 2018 O Dniu Ziemniaka w Żelaznej w mediach

program TVP agroBIZNES. Dla ciekawych, jest także flesz mojej wypowiedzi 

http://www.tvp.pl/informacje-rolnicze/agrobiznes/wideo/16072018-1210/37805829

https://www.agropolska.pl/o-firmach/xvi-dzien-ziemniaka-w-zelaznej,1337.html

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/okopowe/ziemniaczane-swieto-w-zelaznej,79772.html

 • 13 lipiec 2018  XVI Dzień Ziemniaka w SGGW RZD Żelazna. Będę miała przyjemność wygłosić wykład na spotkaniu. Zachęcam wszystkich zainteresowanych tematyką

http://rzdzelazna.cem.sggw.pl/?p=2264

 • 27 czerwiec 2018   Forum Doradców Warzywniczych w Warzywniczej stacji Doświadczalnej Bayer w Bedlnie. Wspaniała inicjatywa, która umożliwia zapoznanie się z najnowszymi wynikami badań oraz integrację ludzi zajmujących się ochroną roślin warzywnych. Dziękuję organizatorom za zaproszenie!

Forum Doradców Warzywniczych w Bedlnie

https://www.warzywa.pl/z-fdw-sezon-zaskakujacy-pod-wieloma-wzgledami/

 • kwiecień 2018   W kwietniowym numerze Hasła Ogrodniczego można dowiedzieć się o nicieniach - (nie)znanym zagrożeniu w uprawie warzyw. Artykuł został przygotowany przy współpracy  z  panem Marcinem Oleszczakiem. Natomiast w numerze Truskawka, malina jagody (wydawnictwo Plantpress) można przeczytać przygotowany przeze mnie tekst o biologicznym zwalczaniu nicieni. Zachęcam także do przeczytania w tym numerze tekstów Doroty Łabanowskiej-Bury o zagranicznych sposobach na nicienie oraz o tym, że nicienie to nie tylko szkodniki.
 • 6 kwiecień 2018   Temperatura gleby w okolicach Skierniewic (łódzkie) osiągnęła 10 stopni Celsjusza. Nastąpił już wylęg stadium inwazyjnego guzaka północnego (J2). Odnotowałam duże liczebności tego szkodnika na polach zagrożonych jego występowaniem.
 • marzec 2018   W marcowym wydaniu Diałkowca można przeczytać mój artykuł o naturalnym zwalczaniu nicieni pasożytów roślin. Zainteresowanych odsyłam do lektury.
 •  24 luty 2018  Konferencja Ekologiczna w Różańcu organizowana przez "Bio-Food Roztocze" i "Bioconcept Gardenia" - miałam przyjemność prowadzić wykład dla producentów ekologicznych na temat zagrożenia upraw ogrodniczych przez nicienie.

https://gazetabilgoraj.pl/artykul/co-decyduje-o-oplacalnosci/392177

 • styczeń 2018  W można było wysłuchać moich wykładów o nicieniach w uprawach warzyw korzeniowych w Tomaszowie Lubelskim, Opatówku k. Kalisza oraz Kruszwicy.

http://e-warzywnictwo.pl/index.php/kruszwica-warzywniczo-szkoleniowo_15522.html